Програмирање
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 9 час-низи (arrays)

Go down 
2 posters
АвторПорака
Благојче
Администратор
Благојче


Male
Број на мислења : 144
Age : 34
Местолокација : Прилеп
Registration date : 2008-02-24

9 час-низи (arrays) Empty
ПишувањеПредмет: 9 час-низи (arrays)   9 час-низи (arrays) EmptyСаб 05 Апр 2008, 17:12

Во 9-от час ќе ги изучиме низите(arrays). Низа се креира со креирање средни загради "[]" во кој се впишува вкупниот број на членови од низата.
Пр.

string ime[3];
ime [0]="Blagojce";
ime[1]="jas";
ime[2]="me";
ime[3]="moeto_ime";


Внимавајте низата започнува од 0, а не од 1. Ако не одредиме колку членови има низата самиот компајлер ќе одреди колку членови има.
Пр.

int broevi[]={1, 3, 5, 7, 9};
Вратете се на почетокот Go down
https://programirajne.macedonianforum.net
Nikola
ПочетникБрој на мислења : 1
Registration date : 2011-01-03

9 час-низи (arrays) Empty
ПишувањеПредмет: Re: 9 час-низи (arrays)   9 час-низи (arrays) EmptyЧет 06 Јан 2011, 09:09

Дали може да ни дадете еден пример. cheers
Вратете се на почетокот Go down
 
9 час-низи (arrays)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Програмирање :: Програмски јазици :: C, C++ :: Туторијали-почетно ниво-
Отиди до: