Програмирање
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Основни работи за php

Go down 
АвторПорака
Благојче
Администратор
Благојче


Male
Број на мислења : 144
Age : 34
Местолокација : Прилеп
Registration date : 2008-02-24

Основни работи за php Empty
ПишувањеПредмет: Основни работи за php   Основни работи за php EmptyПет 04 Апр 2008, 01:04

Секоја php страна го содржи тагот:

Код:
<?php-за старт на php страната
?>-за крај на страната

За изпишување на текст користиме "echo" или "print".
Променливите во php се запишуваат знакот "$" името на променливата=вредност на променливата.
Карактеристично за php е тоа што самиот ги препознава од кој тип е променливата.

Еве еден пример за php страна:

Код:
<?php
$txt="Zdravo!";
echo $txt;
?>
Вратете се на почетокот Go down
https://programirajne.macedonianforum.net
 
Основни работи за php
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Програмирање :: Програмски јазици :: PHP :: Туторијали-почетно ниво-
Отиди до: